הז'אנרים
כל הז'אנרים
שפרה הורן

שפרה הורן

סופרת
סגנון: רומן ישראלי
מדינה: ישראל
שפה: עברית
יצירות בולטות: מחול העקרבים, החוויה היפנית
תאריך לידה: 20 במרץ 1951
מקום לידה: ירושלים, ישראל

על שפרה הורן

הורן נולדה וגדלה בבית הורים משכילים, אידיאולוגיים וחובבי ספר. אביה, בוריס ושולמית קורש גרו בירושלים. אביה, קומוניסט, נולד בקישינב במולדובה ונשלח לארץ ישראל בידי הוריו שחששו מהרדיפות. לאחר שירות בצבא הבריטי במלחמת השחרור וקריירה קצרה בצילום עיתונאי עזב בוריס קורש את המפלגה הקומוניסטית אבל לא את החיבה למקורותיה – הוא התואר שלו באונ' העברית מתמקד בברית המועצות בדגש על האנטישמיות. הוא חיבר מספר ספרים וככל הנראה הוריש את כשרונו לבתו.

אמה היא בת לאחת המשפחות המייסדות של שכונת הבוכרים, הורן עצמה היא דור עשירי (!!!) בירושלים; משפחתה של האם מגיעה במקור ממשהד בפרס, ולצד השני של משפחת האם יש שורשים באלכסנדריה במצרים, במשפחה של סוחרים אמידים.הורן גדלה בירושלים, ברחוב כ"ט בנובמבר, בשכונת קטמון הישנה ולמדה בתיכון שליד האוניברסיטה, ומספרת שהייתה ילדה חולנית. בצבא שירתה בחיל האוויר. אחרי הצבא למדה באוניברסיטה העברית: מקרא וארכיאולוגיה לתואר ראשון ותלמוד לתואר שני.

ב-1971 נישאה לראשונה לירדן הורן אותו פגשה באוניברסיטה. בשנים אלו קיבלה הורן את האידאולוגיה של בעלה וניהלה סניף של בית"ר. ב-76 ילדה הורן את בנה היחיד גלעד. נישואיהם היו קצרים, ובני הזוג נפרדו זמן קצר לאחר לידת בנם. לדבריה, הגורמים העיקריים לפרידה היו שהם לא הצליחו להתגבר על הפערים ביניהם בהיותם צעירים ועניים מאוד.

לאחר הפרידה עבדה הורן בוודג'ס, ארגון גג של כלל הסטודנטים היהודים בעולם, שייסד אלברט אינשטיין. מצבה הכלכלי המשיך להיות רעוע עד שפגשה את בעלה שני ב-82. הוא היה שליח מטעם משרד החוץ והיא הצטרפה אליו יחד עם בנה במשך שש שנים לנסיעה לטוקיו. את השנים הללו היא מתארת כגהינום עלי אדמות, עקב ההתעללות הכלכלית שספגה מידי בעלה השני, רחוקה ממשפחתה ומחבריה.

הורן נחלצה מהמצוקה כאשר מצאה עבודה "בשלט רחוק" בתור כתבת של 'מעריב', 'חדשות' וגל"צ. היא החלה גם ללמד בבית ספר של יום ראשון של הקהילה היהודית בטוקיו והגיעה עד לעמדה הבכירה של ניהול הקהילה כשהיא ממשיכה כל העת להעביר הרצאות בתנ"ך וללמד עברית. ספרה "חוויה יפנית" נכתב על חלק מחוויותיה ביפן בתקופה זו.

עם חזרתה לארץ עבדה הורן ביחסי ציבור תחומים רבים ומגוונים: ממשרד התחבורה (משם נתנה לימים עדות על פרשת קצב), דרך מוזיאון מגדל דוד והתנועה הרפורמית ועד לתחומי תרבות ואמנות.

מאז ספרה הראשון לא הפסיקה הורן לכתוב, והוציאה כעשרה ספרים למבוגרים ולילדים.

ב-2003 עברה הורן חוויה קשה – היא התבשרה כי היא חולה בלוקמיה, והתמודדה עם המחלה במשך כשמונה שנים, כשהיא שורדת ממש כנגד כל הסיכויים.

הורן הנה סופרת עטורת פרסים: ספריה זכו בפרסי זהב ופלטינה, פרס ויצ"ו ישראל ופרס ראש הממשלה, פרס ברנר, פרס בת-ים לספרות, פרס סופרת השנה של המגזין "ליידי גלובס" ב-2013, ופרס שרת התרבות והספורט ב-2015. ספריה תורגמו לשפות אנגלית, צרפתית, הולנדית, גרמנית, איטלקית, אסטונית ותורכית. הספרות של הורן עוסקת ברובה במבט הנשי, ומלאה בדמויות של נשים חזקות הדואגות לעצמן. חלק מן העלילות אף מזכירות את הביוגרפיה המשפחתית שלה עצמה.

בשנת 2000 פגשה את מי שהפך ב-2008 לבעלה השלישי, גבר ניו זילנדי בשם פיטר בולוט, והיא נודדת מאז בעקבות האהבה והמשפחה בין לונדון, ניו זילנד וביתה בירושלים, ויש לה שתי נכדות.

קרדיט לתמונה: "סופרים קוראים".

שפרה הורן ספרים

 • פדני סיפור משפחתי

  פדני סיפור משפחתי


  דרג ספר זה מתוך 5
  0 דירוגים
  0
  ממוצע
  גם ב - Kindle
  44 
 • מחול העקרבים

  מחול העקרבים


  דרג ספר זה מתוך 5
  0 דירוגים
  0
  ממוצע
  גם ב - Kindle

  במקום 37 

  28.1 

 • החדר שמול החומות

  החדר שמול החומות


  דרג ספר זה מתוך 5
  0 דירוגים
  0
  ממוצע
  גם ב - Kindle

  במקום 48 

  28.3